DİZEL PARTİKÜL İPTALİ

DİZEL PARTİKÜL İPTALİ

DİZEL PARTİKÜL İPTALİ

Teori olarak çok faydalı ve işlevsel bir fikir olmasına karşın maalesef DPF sık olarak tıkanmakta ve aracın bloke olmasına neden olmaktadır. Sıklıkla kısa mesafeli araç kullananlarda DPF nin temiz kalması için gerekli uzun mesafe yol kat etmediginden, çıkan gazı tekrar kazandırma işlevini gerçekleştiremez dolayısıyla da kendi kendine temizligini yapamaz. Bazı DPF lerin tamir masrafları yaklasık 5.000 TL civarında olup sürücüye oldukça ağır bir yük getirmektedir. Bu durumlarda, kanun gereği egzoz testlerinden geçemedigi için çogunlukla ya tamamen sökülerek devre dışı bırakılması ya da ECU nun ilgili kısmı programlanarak sistem kontrolü dışına atılması / silinmesi islemleri yapılır. İşte bu işlemlere DPF iptali yada DPF silinmesi denir.

Firmamız tarafından gerek sadece yazılımsal iptal, gerek ise DPF’nin içini de kırarak iptalini yapıyoruz. DPF’sinin içini kırmak aracınıza yaklaşık 10% performans sağlar ve aracın rahatlamısına yakıt tasarrufuna olanak sağlar.

DPF Nedir?

Dizel Partikül Filtre dizel yakıtlı araçların egzoz gazı içindeki zararlı atık ve partiküllerin atılması için dizayn edilen bir parçadır. Temel olarak dizel atıktaki gözle görülmez boyutlarda olan parçacıkların filtre tarafından yakalanması esasına dayanır. ECU tarafından program dahilinde işlev gören DPF belli işlemlerle içerideki partikülleri yeniden değerlendirerek iyice yakarak zararsız hale getirip egzozdan salınımını sağlar.

Back to top